Czy oszczędny milioner straci na Polskim Ładzie?

Dotychczas opisywałem historie obcych ludzi. Teraz czas na refleksję o własnej sytuacji. Czy Polski Ład zaszkodzi mi finansowo? Policzmy.

Składka zdrowotna. Do tej pory płaciłem ok. odliczalnej 18 tys. składki zdrowotnej, a moja żona 4 tys. Razem było to więc 22 tys. Z tego odliczaliśmy od podatku 80%, czyli ok. 18 tys. (w tym 3,5 tys. w ramach dg).  W nowych warunkach nie odliczymy 18 tys., a jeszcze dopłacimy do ryczałtowej składki zdrowotnej ok. 2 tys. zł. Bilans wyjdzie na minus o 20 tys.

Podatek dochodowy.  Tu sporo zyskiwaliśmy na wspólnym rozliczeniu. Nasze pensje i wprowadzały nas jednak w 2-gi próg podatkowy. W zeszłym roku  mieliśmy podatku do zapłacenia 44.176 tys. zł. Byłoby więcej, ale uratowało nas IKZE. Co się zmieni?  Kwota wolna od podatku 60 tys. (zamiast 4 tys.) trochę nas ratuję. Podobnie jak zmiana 2-giego progu podatkowego.  Wyjdzie podatku 27.130 zł (przy takich samych dochodach). Zyskamy więc ca. 13 tys. zł.

Bilans. 20 tys. straty na składce i 13 tys. zysku na podatku, daje nadal ok. 7 tys. zł straty, to miesięcznie ok. 600 zł mniej. Czyli strata? No niekoniecznie. Bo z pewnością tego tak nie zostawię.

Po pierwsze, wzmogę działalność inwestycyjną w firmie, co da mi odpis amortyzacyjny 10 tys. zł/rok , pozwalając zmniejszyć podatek o 1700 zł i jednocześnie zwiększyć dochód faktyczny.  Czyli jestem do tyłu już tylko 5.300 zł (7000 zł – 1700)

Po drugie, wykorzystamy  dwie ulgi termomodernizacyjne (mamy dwa domy). Licząc wydatki ok. 15 tys. zł rocznie zyskamy na podatkach po 2,5 tys. zł czyli ok. 5 tys. razem. To pozwoli zamienić stratę  5300 zł  w 300 zł  (7000 zł – 1700 zł w dg – 5 tys. ulgi termomodernizacyjnej).

Po trzecie, zadbam o zdrowie. Zafunduję sobie wreszcie zwolnienia lekarskie na moje choroby, zamiast łazić do pracy lub korzystać z urlopu. Biorąc pod uwagę moje schorzenia stałe (sanatorium, pogorszenie zdrowia) i fakt sezonowej grypy 2 razy w roku, dostanę spokojnie 1,5 miesiąca zwolnienia w roku. A to oznacza, niezapłaconą roczną składkę zdrowotną 600 zł (bo nie płaci się jej na „chorobowym” od zasiłku).

Zysk z 3 kroków wyniesie 7300 zł (1700+5000+600), zamiast dopłaty 7000 zł, będę miał 300 do zwrotu.

Moja rodzina wydaje miesięcznie ok. 6500 zł sum podlegających inflacji. Roczna strata z inflacji 10% wynosi więc 7800 zł.  Czyli jednak 7500 zł straty. Pocieszające jest to, że nieruchomości drożały w zeszłym roku, szybciej niż inflacja. Łączny zysk (niezrealizowany i nieopodatkowany) ze wzrostu wartości nieruchomości wyniósł w 2020 r. ok. 250 tys. zł. Gdyby w 2022 r., w związku ze zmianami podatkowymi, było podobnie, to te 7500 zł straty zwróci mi się z nawiązką.

Na koniec smutna konkluzja. Na Polskim Ładzie straci realnie ten, kto miał na nim zyskać – młode polskie, prężne rodziny.

6 komentarzy do “Czy oszczędny milioner straci na Polskim Ładzie?”

 1. ” kto miał na nim zyskać – młode polskie, prężne rodziny.”

  To chyba żart. Zyskać miał tylko SP.

 2. „Na koniec smutna konkluzja. Na Polskim Ładzie straci realnie ten, kto miał na nim zyskać – młode polskie, prężne rodziny.”
  po tym co pan pisze wydaje mi się że jednak ten ład działa… planuje pan wydatki by uniknąć płacenia podatku… czyli coś się dzieje… więcej niż zwykła konsumpcja i lokata 😉

  1. Planuję kolejny wpis, który pokaże absurdy systemu. Ostatnio przyszedł do mnie mój szef, człowiek zorientowany w przepisach i szczerze przyznał, że nic już nie rozumie, jakie oświadczenia ma składać, a jakich nie, co zyska, a co traci. I to chyba najlepszy komentarz.

 3. Czy możesz rozjaśnić strategię:
  „Po pierwsze, wzmogę działalność inwestycyjną w firmie, co da mi odpis amortyzacyjny 10 tys. zł/rok ”
  – na czym ma polegać wzmożona działalność i o jaki odpis amortyzacyjny chodzi? Czy to ma jakiś związek z inwestowaniem poprzez działalność gospodarczą ?

  1. Moja działalności inwestycyjna jest bardzo prosta – kupuję nieruchomości. Biorąc lokal użytkowy – mam odpis amortyzacyjny (do tej pory było tak i z mieszkalnymi). Czyli raz ponoszę wydatek, a korzystałem (używane) przez 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *