Życie za 300 zł. Podsumowanie finansowe miesiąca.

Ostatni tydzień miał tylko 3 dni i trwał od soboty do poniedziałku (włącznie). Nie zburzył, bo nie mógł planów na przeżycie miesiąca za 300 zł. Jak skończył się miesiąc?

Wydatki na chemię i leki zostały już poniesione. Zostały zatem transport, jedzenie, opłaty.

Opłaty  to ok. 2 zł (woda i prąd). Pozostałe zostały poniesione wcześniej.

Jedzenie pochłonęło 5 zł.

Transport okazał się zero kosztowy. To był tylko 1 dzień (poniedziałek 31 sierpnia).

Zatem ostatnie 3 dni zamknęły listę wydatków kwotą 7 zł. Łącznie przez miesiąc wydałem 155,30 zł, czyli zmieściłem się w połowie zaplanowanych wydatków.

Tak więc pracując (choć wziąłem sporo urlopu) i dojeżdżając ze wsi dałem radę przeżyć miesiąc za niespełna 160 zł. Czy byłoby możliwe dokonanie tego w innych warunkach?

Najpierw zima. Konieczność ponoszenia kosztów ogrzewania (ok. 150 zł miesiąc -minimum na drewno) powodowałby wzrost wydatków do ponad 300 zł.  Dojazd inny niż pociąg zakładałby konieczność posiadania auta. W najtańszym wariancie, potrzebowałbym na dojazdy i utrzymanie samochodu 300 zł, zamiast wydanych 30 zł.

Gdybym zamieszkał w mieście, w tzw. mieszkaniu bezczynszowym, zaoszczędziłbym na dojazdach, właśnie te 30 zł. Jednocześnie musiałbym dorzucić opłaty na czynsz do wspólnoty (ok. 60 zł przy 40 m2 i zerowym funduszu remontowym), 20 zł na śmieci, 10 zł za wodę i 20 zł za prąd, oraz 15 zł na podatek i 100 zł na ogrzewanie.  Razem wydałbym minimum  225 zł. W ten sposób także poszedłbym powyżej 300 zł (dokładnie 324,30 zł). W mieście miałbym także problem z wyprodukowaniem jedzenia na cały rok. Dlatego pozostawiłem wariant wiejski i środek lata.

 

 

2 komentarze do “Życie za 300 zł. Podsumowanie finansowe miesiąca.”

  1. Jesteś uparty 🙂
    Gratuluję przejścia eksperymentu.
    Ja na coś takiego się nie porwę ale fajnie czasami sobie przypomnieć jak niewiele nam potrzeba a ile sobie wmawiamy, że „potrzebujemy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *