Jak dobrze kupić nieruchomość. Akta księgi wieczystej.

Co to są akta księgi wieczystej? To wszelkie dokumenty stanowiące podstawę wpisu w  danej księdze wieczystej.Prowadzone są przez sąd rejonowy dla każdej księgi wieczystej  (oddzielnie). Ma to istotne znaczenie. Po pierwsze, przechowywane są jako papier (pomimo elektronicznej księgi wieczystej). Po drugie, aby je zobaczyć trzeba pojechać do sądu, który prowadzi księgę wieczystą. Nie uzyskamy dostępu do nich w dowolnym sądzie rejonowym, ani przez internet.

Warto wiedzieć, że do akt  nie ma dostępu każdy (nie obowiązuje zasada jawności), może przeglądać je,w obecności pracownika sądu,  jedynie osoba posiadająca interes prawny oraz notariusz.”

A więc kto ma dostęp do akt księgi wieczystej?

  • właściciel nieruchomości,
  • wierzyciel hipoteczny,
  • użytkownik wieczysty,
  • osoba na rzecz, której wpisane jest ograniczone prawo rzeczowe.

Na tej liście nie ma  osoby, która zamierza nabyć nieruchomość.  W praktyce, warto w takiej sytuacji zlecić przejrzenie akt i uzyskanie ewentualnych odpisów z nich notariuszowi.

2 komentarze do “Jak dobrze kupić nieruchomość. Akta księgi wieczystej.”

  1. nie wiem czy w przypadku kupowania nieruchomości rzeczywiście przeglądanie akt jest konieczne, wydaje mi się, że w rzeczywistości powinno w zupełności wystarczyć przejrzenie zupełnej treści księgi.

    1. Przeciętnemu nabywcy – na pewno wystarczy. Niemniej jednak, warto wiedzieć o takiej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *