Każda księga wieczysta ma swój indywidualny numer. Składa się on z symbolu sądu, numeru właściwego i cyfry kontrolnej, oddzielonych ukośnikami. Wygląda np. tak: WA5M/00034234/2 (numer zupełnie fikcyjny). Każdy, kto zna ten numer może w internecie przeglądać treść księgi wieczystej. A co jeśli nie mamy dostępu do takiego numeru?Jeśli znamy stary numer (bez symbolu sądu i cyfry kontrolnej), to sąd rejonowy, na naszą prośbę, poda nam aktualne oznaczenie interesującej nas księgi
Jeżeli znamy nazwisko właściciela i numer działki, w starostwie powiatowym (osobiście w wydziale geodezji) uzyskamy numer księgi wieczystej.
Jeśli znamy tylko numer działki i jej położenie, to idziemy do urzędu gminy i prosimy uprzejmie pracownika o podanie nazwiska właściciela lub numeru księgi (czasami to robią).
Jeśli nie znamy nawet numeru, a same położenie, zaczynamy od wizyty na geoportalu. W tym celu wpisujemy w wyszukiwarce internetowej słowa „geoportal” i nazwę gminy i klikamy w odnośnik. Potem musimy znaleźć na mapie numer działki, a następnie udać się do urzędu gminy.
Istnieje też prostsza droga. Wyszukiwarki komercyjne (wystarczy wpisać „księgi wieczyste po adresie” albo „księgi wieczyste po numerze działki”), a sprawdzenie to koszt ok. 30 zł.