Czy złoto jest dzisiaj dobrą formą lokowania pieniędzy?

W mojej ocenie nie. Dlaczego? Już to wyjaśniam.

Złoto ma niewątpliwą zaletę, ładnie wygląda i cieszy oko, poza tym w czasie wojen staje się uniwersalnym środkiem płatniczym. Jednak kiepsko nadaje się na długoterminową inwestycję. Poza wyglądem i płynnością ma bowiem wiele wad.

Złoto łatwo ukraść (czego nie można powiedzieć o nieruchomościach). Jeśli chcemy wyeliminować takie niebezpieczeństwo musimy płacić za przechowanie (czyli nigdy nie zarobimy zbyt wiele). Nawet w czasie ostatniej wojny ponad 4/5 budynków  w Polsce przetrwało (chociaż były miasta zniszczone w większej części – Jasło 96%). Ziemia pozostała.  Złoto w większości zostało zrabowane.

Złoto podlega znacznym fluktuacjom cenowym, a teraz jest blisko wieloletnich szczytów. Na początku lat osiemdziesiątych złoto było warte 700 USD (za uncję), pod koniec lat 90-tych już tylko 300 USD (a inflacja zjadła połowę wartości dolara). W szczycie kosztowało prawie 1700 USD teraz już tylko nieco ponad 1200 USD. W rzeczywistości inwestowanie w złoto jest równie ryzykowne jak zakup akcji.

Ryzyko cen złota w PLN skorelowane jest dodatkowo z ryzykiem kursowym USD/PLN. Jeśli dolar rośnie (a złotówka spada) złoto drożeje. Czy jesteś w stanie przewidzieć ruch cen walut? Ja nie.

Złoto jest teraz nadal drogie. Wprawdzie cena złota w dolarach spadła znacznie od szczytu (chociaż moim zdaniem to nie koniec), to dolar jest relatywnie drogi. Zatem cena złota w PLN, nie wygląda atrakcyjnie (4.700 zł za uncję).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *