IKZE  sposób na optymalizację podatkową i oszczędzanie na emeryturę, gdy zarabiasz sporo.

W zeszłym roku wszedłem wraz z żoną w II-gi próg podatkowy. Przed realną dopłatą chroniła nas ulga na dzieci i IKZE. Jak to wygląda w praktyce?

IKZE czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Odkładamy pieniądze (limit wpłat na osobę 6720 zł w 2020 r.). Wpłaty odliczamy od podatku. W naszym przypadku tylko na podatkach zyskujemy 4000 zł  rocznie (30% x 6720 zł x 2) , które…. możemy zainwestować, zamiast oddać fiskusowi. Wprawdzie zapłacimy podatek od zysku z inwestycji (na koniec, przy wypłacie), wprawdzie  niektóre sposoby inwestowania są dla nas niedostępne, ale… osiągając stopę zwrotu równą chciażby inflacji możemy sobie wypłacać emeryturę ok. 550 zł/osobę (czyli inwestując 13 tys. zł rocznie liczymy na emeryturę w kwocie 13 tys. rocznie po 20 latach).

Jakie IKZE wybraliśmy? Żona ma oparte o papiery dłużne, ja rachunek maklerski. Połączyliśmy tym samym stabilność z ryzykiem i szansami na większy zysk. W przypadku żony zakładam nadążenie za inflacją, w moim zysk ok. 5%. W takim przypadku dodatkowa emerytura będzie wynosiła ok.1200 zł (550 zł żony i 850 zł moje – 200 zł podatku). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *