Styl życia oszczędnego milionera.Domy.

O samochodach już było. Teraz czas na domy. Tutaj milionerzy nie oszczędzają, chociaż pewnym zaskoczeniem może być fakt, iż jeden z nich nadal mieszka w … mieszkaniu. Po tym krótkim wstępie – zaczynam.

Jeszcze raz przedstawiam naszych milionerów:

Milioner A –  główna branża  – nieruchomości, wcześniej własny biznes handlowy, majątek ok. 6 mln zł, wiek ok. 40 lat.

Milioner B – główna branża – nieruchomości, dodatkowo urzędnik, majątek ok. 2 mln, wiek ok. 50 lat.

Milioner C – główna branża  – turystyka, majątek ok. 5 mln, wiek – przed 40-tką.

Milioner D – główna branża – produkcja, inżynier, majątek ok. 10 mln, wiek ok. 60 lat.

Milioner E – główna branża  – rolnictwo, poza tym dwie własne firma usługowe w branży motoryzacyjnej, majątek ok. 25 mln., wiek – ok. 40 lat.

Oszczędny milioner – główna branża –  nieruchomości,  poza tym – wolny zawód, majątek ok. 2 mln zł, wiek ok. 40 lat

Mieszkanie wybrał tylko milioner B. Pozostali mieszkają w domach. Ich ceny nie porażają, o ile zdecydujemy się podać ceny budowy/zakupu jeśli przyjmiemy obecną wartość będzie już zupełnie inaczej. To jeden z milionerskich sekretów, dom stanowi istotny element budowania majątku i zyskuje na wartości w czasie. No, ale czekacie na szczegóły.

Milioner A ma dom wart obecnie ok. 1,5 mln zł (250 m2), milioner B – mieszkanie za 0,5 mln (75 m2), milioner C – dom, w którym jest też pensjonat za ok. 3 mln zł (600 m2), milioner D – dom o wartości 1 mln zł (150 m2), milioner E – mini-kamienicę 1,2 mln zł (600 m2), a ja pół bliźniaka (120 m2), którego wartość szacuję na 650 tys.

Ceny (może poza A i C) nie szokują, ale czas na kolejne ważne pytania, czy  zakup finansowano kredytem, gotówką, czy może był podarunkiem od rodziców. Tutaj widać ważną cezurę pokoleniową. Najstarszy milioner D nie korzystał z kredytu, milionerzy A-C oraz oszczędny milioner wspomagali się środkami banku, a tylko E otrzymał nieruchomość od ojca.

Jasnym jest jednak, że to nie jedyne nieruchomości w portfolio. E dysponuje kilkuset hektarami ziemi, siedzibą firmy itp., także B ma gospodarstwo (10 ha), do tego mini-pensjonat i 2 mieszkania. A kilkanaście działek budowlanych i odziedziczony dom rodzinny, C dwa pensjonaty, D działki budowlane i siedzibę firmy. Najsłabiej wyglądam na tym tle ja (ale nadal sporo lepiej niż przeciętna) – 3 mieszkania, drugi dom i działka budowlana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *