Styl życia oszczędnego milionera. Samochód.

Jakimi samochodami jeżdżą milionerzy? Czy kupują nowe czy używane? Ile mają aut? Na te wszystkie pytania odpowiem w dzisiejszym zestawieniu.

Najpierw kilka słów wstępu, który nie zmieścił się w artykule wprowadzającym. Nie mogę ujawniać danych milionerów, ale mogę podać ich profile, w dalszych wpisach będę posługiwał się literami (milioner A, milioner B itd.), poza sobą – oszczędnym milionerem. Wygląda to tak:

Milioner A –  główna branża  – nieruchomości, wcześniej własny biznes handlowy, majątek ok. 6 mln zł, wiek ok. 40 lat.

Milioner B – główna branża – nieruchomości, dodatkowo urzędnik, majątek ok. 2 mln, wiek ok. 50 lat.

Milioner C – główna branża  – turystyka, majątek ok. 5 mln, wiek – przed 40-tką.

Milioner D – główna branża – produkcja, inżynier, majątek ok. 10 mln, wiek ok. 60 lat.

Milioner E – główna branża  – rolnictwo, poza tym dwie własne firma usługowe w branży motoryzacyjnej, majątek ok. 25 mln., wiek – ok. 40 lat.

Oszczędny milioner – główna branża –  nieruchomości,  poza tym – wolny zawód, majątek ok. 2 mln zł, wiek ok. 40 lat.

Przedstawieni, to możemy zaczynać o samochodach.

Jak myślicie ilu spośród przedstawionych 6 milionerów kupiło kiedykolwiek nowy samochód? 2. Byli to milioner B i oszczędny milioner. Pierwszy kupuje od pewnego czasu tylko nowe samochody, ale za żaden nie zapłacił więcej niż 70 tys. zł i jeździ nim prawie 10 lat, a ja dałem za swój wóz niespełna 50 tys. zł i był to jedyny samochód nowy, spośród kilkunastu jakie posiadałem.

Pozostała czwórka kupuje tylko auta używane. Lepsze lub gorsze, ale używane. Czy muszą to robić? Przy wartości majątku 25 mln zł, na pewno nie. Akurat milioner E ma firmę transportową i własny zakład naprawczy, więc wybiera sztuki pewne i używane. Milioner D – miłośnik firmy Volvo,  woli 2-3 letnie auta demonstracyjne. Milionerzy C i A także stawiają na prestiżowe marki (Audi, Mercedes), ale przeważnie 3-5 letnie.

Kolejne pytanie domagające się odpowiedzi, to ile kosztował samochód milionera? Najtańsze wozy wybieram ja – oszczędny milioner – mój Hyundai I30 kosztował niecałe 50 tys. zł, a miałem w swojej historii i samochody kupowane za 15 tys. Milionerzy B, C nie przebili pułapu 70 tys., a A  – 100 tys. zł (przy czym kupują auta na wiele lat). Najbardziej „szaleni”, dopóki nie zobaczymy wartości ich majątku wydają się milionerzy D i E, dysponujący budżetem samochodowym na poziomie odpowiednio 150 tys. i 250 tys.

I na koniec informacja – ile aut mają milionerzy i jakich marek. Rodzina milionera A (trzy osoby), w chwili obecnej jeździ trzema: terenowym Mercedesem, oraz dostawczakiem i miejskim popularnych marek. U milionera B dwie osoby mają dwa wozy – koreańskiego  SUV-A, kupionego jako nowy 9 lat wstecz i 20-letniego Hyundaia. Milioner C to jedno auto na dwóch dorosłych kierowców- Audi, które właśnie skończyło 14 lat. Milioner D – porusza się 6-letnim Volvo, a E korzysta z całego parku (terenówka do lasu, mały miejski i rodzinny van). O mnie już wszystko wiecie (20-letnie Porsche, 11-letni Fiat 500, 5-letni Hyundai).

I na koniec – pewnie interesuje Was, czy którekolwiek z obecnych aut milionerskich wzięte było w kredycie lub leasingu. Poza milionerem B, korzystającym z tzw. kredytu 50/50 (połowa ceny płatna bez odsetek po roku), pozostali kupowali za gotówkę.

Jak widzicie, samochody milionerskie nie różnią się specjalnie od przeciętnej spotykanej na ulicach (może poza milionerem E i moim Porsche). Możliwe, że każdy spośród 6 milionerów stanie obok Was na parkingu, a Wy weźmiecie go za zupełnie przeciętnie zamożnego człowieka.

 

 

6 komentarzy do “Styl życia oszczędnego milionera. Samochód.”

 1. Supernpomusl na wpisy i fajny pierwszy wpis.
  Czyli ja z kilkunastoletnim francuzem nie wyróżniam sie namplus 😉 No i super 😉

  1. Wiesz, ja w czasach gdy przechodziłem próg miliona jako majątku netto jeździłem 9-letmim Daewoo Lanosem, także jesteś na dobrej drodze ;).

 2. Cześć,
  Super cykl się zapowiada. Może dodasz wpis o kredytach ? Podejście i czy macie takowe w ogóle, a jak tak to czy inwestycyjne, hipoteczne, konsumpcyjne.

  Troszkę zdziwiłem się, że przy działalnościach gospodarczych/ firmach nie ma leasingów na samochody itd.

  P.s. rozumiem, że majątek podany jest jako wartość netto ?

  Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy
  Eryk

  1. O kredytach planowałem pisać przy okazji (np. domy, samochody). Większość milionerów, ma kredyty hipoteczne lub inwestycyjne zabezpieczone hipoteką, innych raczej nie. Wyjątkiem są dwaj: najbogatszy i najstarszy z szóstki – wszystko za gotówkę.
   No właśnie nie ma leasingów. Leasing ma sporo minusów (może temat na następny wpis), a jak jest gotówka to się kupuje za nią (amortyzacja i koszty).
   Majątek podany netto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *