Oszczędzanie na podatkach dla przedsiębiorcy

Wiesz jaka czynność przyniesie Ci obiecaną stopę zwrotu 30% w pierwszym roku? Zbieranie faktur.  Firmowy zakup, o ile jest związany z uzyskiwanymi przychodami może być traktowany jako koszt uzyskania przychodów. Oznacza to, że:

  • odliczymy od niego przynajmniej część naliczonego VAT-u (o ile jesteśmy vatowcami),
  • odliczymy podatek dochodowy.

Wystarczy tylko pamiętać o poproszeniu o fakturę, niezgubieniu jej, wpisaniu do ksiąg rachunkowych (lub zaniesieniu do księgowej).  W sumie – 10 minut pracy.

Zakupy inwestycyjne

Dobrym sposobem na obniżeniu płaconego podatku w długim okresie jest dokonanie inwestycji. Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj tylko o nabycie innej firmy, albo zakup jej akcji. Wystarczy kupić rzecz (ruchomość, nieruchomość) lub prawo (wartości niematerialne lub prawne) o planowanym okresie użytkowania dłuższym niż rok i cenie nie niższej niż 3500 zł.  Wtedy, w zależności od kategorii tej rzeczy lub prawa, cena nabycia będzie obniżać podatek przez kilka lat. O ile, to zależy, ale np.:

  • samochód osobowy używany – 2,5 roku,
  • samochód osobowy nowy – 5 lat,
  • używany lokal – 10 lat,
  •  komputer – 3 i 1/3 roku.

Np. kupując używane mieszkanie na wynajem, w efekcie przez 10 lat nie zapłacimy żadnego podatku, a i część pozostałych przychodów zostanie skonsumowane przez odliczenia od podatku (np. z podstawowej działalności). Dlaczego? Policzmy.

Wartość początkowa – 250 tys. zł. Odpis roczny 25 tys. zł. Czynsz zapłacony 3 tys. zł rocznie. Czynsz od najemców 16 tys. Razem przychód 16 tys. zł. Koszty razem 28 tys. Do odliczenia z innych przychodów z DG – 12 tys.

Czy ta róża ma kolce? Tylko jeden. Sprzedając przedmiot musimy naliczyć podatek od niezamortyzowanej części.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *