Oszczędzanie na podatkach dla przedsiębiorcy

Wiesz jaka czynność przyniesie Ci obiecaną stopę zwrotu 30% w pierwszym roku? Zbieranie faktur.  Firmowy zakup, o ile jest związany z uzyskiwanymi przychodami może być traktowany jako koszt uzyskania przychodów. Oznacza to, że:

  • odliczymy od niego przynajmniej część naliczonego VAT-u (o ile jesteśmy vatowcami),
  • odliczymy podatek dochodowy.

Wystarczy tylko pamiętać o poproszeniu o fakturę, niezgubieniu jej, wpisaniu do ksiąg rachunkowych (lub zaniesieniu do księgowej).  W sumie – 10 minut pracy.

Zakupy inwestycyjne

Dobrym sposobem na obniżeniu płaconego podatku w długim okresie jest dokonanie inwestycji. Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj tylko o nabycie innej firmy, albo zakup jej akcji. Wystarczy kupić rzecz (ruchomość, nieruchomość) lub prawo (wartości niematerialne lub prawne) o planowanym okresie użytkowania dłuższym niż rok i cenie nie niższej niż 3500 zł.  Wtedy, w zależności od kategorii tej rzeczy lub prawa, cena nabycia będzie obniżać podatek przez kilka lat. O ile, to zależy, ale np.:

  • samochód osobowy używany – 2,5 roku,
  • samochód osobowy nowy – 5 lat,
  • używany lokal – 10 lat,
  •  komputer – 3 i 1/3 roku.

Np. kupując używane mieszkanie na wynajem, w efekcie przez 10 lat nie zapłacimy żadnego podatku, a i część pozostałych przychodów zostanie skonsumowane przez odliczenia od podatku (np. z podstawowej działalności). Dlaczego? Policzmy.

Wartość początkowa – 250 tys. zł. Odpis roczny 25 tys. zł. Czynsz zapłacony 3 tys. zł rocznie. Czynsz od najemców 16 tys. Razem przychód 16 tys. zł. Koszty razem 28 tys. Do odliczenia z innych przychodów z DG – 12 tys.

Czy ta róża ma kolce? Tylko jeden. Sprzedając przedmiot musimy naliczyć podatek od niezamortyzowanej części.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *