Teraz już wiemy, jak zarabiał Orlen. Moje rachuby się sprawdziły.

Trochę miejsca na blogu poświęciłem „nadzwyczajnym zyskom” Orlenu. Państwowy koncern łupił nas, generując z każdego litra paliwa nierynkowy zysk. W tym miejscu widać, jak kiepsko sprawdzają się „narodowe monopole”.

Do tej pory były to prognozy i czytanie między wierszami raportów finansowych. Teraz mamy pewność. Pod koniec grudnia, Orlen obniżył cenę hurtową paliwa o 70 gr/litr PB i 85 gr/litr diesla bez zmiany innych czynników kosztotwórczych. Czyli po ludzku – rabował nas na 70-85 groszy/litrze paliwa.

Zrobił to „wspaniałomyślnie” , abyśmy po 1 stycznia 2023 (wzrost VAT z 8 do 23 %, oraz opłaty paliwowej o 10-14 groszy) nie odczuli wyższych cen. Oczywiście nie jest to żaden gest handlowy, ale odsłonięcie gardy, do tej pory tyle zarabiali „po zbóju”. Może nawet więcej, bo przecież dalej będą generować zyski (zobaczymy raport po I kwartale). Gdybyśmy mieli 5 rafinerii, różnych właścicieli, o taki numer byłoby znacznie trudniej. Wszystkie te BP, Circle-K i inna drobnica kupują bowiem paliwa w hurcie od Orlenu. A ten zarabia, przy okazji pompując inflację. W TVP o tym nie usłyszycie.

22 komentarze do “Teraz już wiemy, jak zarabiał Orlen. Moje rachuby się sprawdziły.”

     1. Kiedys byly pomysly „wyplacic ludziom nazbierane skladki i zamknac zus”. bardzo dobre, ale nie ma co zrobic z urzednikami, a poza tym takie jednorazowe wyplaty to wielka kasa.

     2. I taki reset ZUS byłby pomysłem. Tylko tych składek tam nie ma, pieniędzy nie ma i nagle okazałoby się, że król jest nagi, a ludzie rządzą się lepiej. Dodatkowo przy okazji posypałby się KRUS, system od czapy, źródło wszelkiej patologii (przedsiębiorcy, niebieskie ptaki, składki po 108 zł, gdy w ZUS masz ponad 10-razy tyle) oraz emerytury mundurowe.

     3. Do 13.09: dokladnie tak jest (pracowalem krotko jako agent II filara w Pioneer w 1999 r.).
      Wtedy sie dzialo, haha 🙂

   1. Pobralem ze strony zus moje skladki.Czy jestes w stanie oszacowac jaka bylaby moja teoretyczna emerytura na dzisiaj?Kiedys podobno dzielilo sie zebrana kase przez 84 (zycie mezczyzny 7 lat po przejsciu na emeryture),nie wiem jak teraz,i nie wiem ktore kwoty bo sa podane trzy.

    1. …juz policzone kalkulatorem zus. Razem z OFE 1818.Piknie 😀
     Zakladajac,ze juz nic wiecej nie wplace (ze juz nie bede pracowal).

     1. A teraz sobie wyobraź, że te 1818 zł to kwota po waloryzacji, a inflacja zżera wartość o 1/3 realnie.

    2. Teoretycznie dzielisz przez 196 zakładając, że waloryzacja jest równa inflacji i masz miesięczną emeryturę.
     Też Ci wyszło 1818? Oni tam liczą jakieś wskaźniki kosmiczne. W zeszłym roku waloryzacja o 10pp niższa niż inflacja.

     1. Dzielac przez 196 wszystkie 3 kwoty zsumowane plus OFE wychodzi okolo 1200, haha 😀
      Cyrk.
      I dobicie paru lat nie pomoze bo to zezre inflacja.
      Nawet nie wiem czy kalkulator wzial pod uwage 20 lat pracy i 2 miesiace a nie minimalne 25 lat.

     2. Na dzisiaj mniej niż emerytura minimalna, a odejmij jeszcze 9% zdrowotnej, zostanie 1100 zł. Faktycznie, piknie.
      U mnie też będzie wesoło, bo pracując do 65 r.ż. naskładam pewnie na niepełną średnią pensję.

     3. Do 20.59: jak tak dalej bedzie to nierzad pewnie zrobi urawnilowke – dochod gwarantowany.Pytanie co z tymi,ktorzy naskladali wiecej (np.moj brat programista cale zycie na etacie).

     4. Do 21.07. Emerytura obywatelska (wszystkim po równo) ma sens jeśli jest podatek pogłówny. Oczywiście nie przejdzie. Dochód gwarantowany (każdemu po równo, niezależnie czy pracuje czy nie), zniechęca do pracy i nawet w PRL-u nie praktykowano, bo obowiązywał przymus zatrudnienia.
      I ja też – całe życie na etacie, 2 pensje, w sumie najwyższe możliwe składki. Jak wpisałem w ten kalkulator to mi wyszły jakieś kosmiczne stawki (bo nie mówią o sile procentu składanego inflacji), ale jak podzieliłem obecny kapitał+ kolejne 18 lat wg dzisiejszej stawki, przez 196 (czyli tak jak robi ZUS), wyszedłem na coś ok. 4000 zł dzisiejszej wartości (czyli mniej więcej średnią pensję). A w tym okresie przez 27 lat płaciłem składki maksymalne, mając w sumie 42 lata pracy.

 1. Przed wojna bylo sporo malych rafinerii,nazywanych wtedy olejarniami.Komunisci to wszystko wrzucili po 1944 do wora pod nazwa Zjednoczenie Przemyslu Naftowego czy podobnie.

 2. …Orlen zarabia za duzo nie tylko na paliwach.Orlen przejal siec kioskow Ruch.Niedawno kupowalem dla kolegi lufki szklane do papierosow.Taka lufka na wsi (Alwernia) to 30 groszy.Kiosk Ruch kolo cmentarza Rakowickiego w Krakowie -99 groszy,a sprzedawczyni powiedziala,ze w niektoryvh kioskach nawet 2,4 zl.I ze od kiedy Ruch jest pod Orlenem duzo innych cen tez jest podnoszonych.

 3. Trzeba miec nadzieje,ze za jakis czas ten dolek sie odbije,bo wiecznie nic nie trwa.Pytanie kiedy? Zakladajac,moze blednie,ze wychodzenie z dolka trwa tyle samo co wchodzenie do dolka, moze byc jakis -2025?6?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *