Czy wyjście na basen jest drogie czy tanie?

Za oknem lato i ogromny upał. Wielu w takiej sytuacji myśli o wodzie.

W moim mieście na nowo rozpoczęła się dyskusja o cenach biletu do gminnego aquaparku. Główny zarzut opozycji brzmiał – zbyt drogo. Postanowiłem to sprawdzić, ale nie powszechną metodą lecz analizując koszty użytkowania przydomowego basenu.

Już na początku czynię dwa założenia. Pierwsze – przydomowy basen to nie aquapark z rurami, jacuzzi lecz niecka o długości 8m i szerokości niespełna 4, jednak trudno, nic lepszego nie wymyślę. Drugie – nie mam w domu takich atrakcji – muszę uwierzyć fachowcom. Przyjąłem ceny z tej strony – koszty basenu. Wprawdzie artykuł jest sprzed dwóch lat, lecz przyjąłem wartość wyższą z widełek. A zatem: budowa przydomowego basenu – 40 tys. zł, utrzymanie roczne – 2000 zł.

Koszt posiadania basenu w ogródku.

Załóżmy, że basen amortyzuje się (zużywa) w ciągu 30 lat – wtedy co roku traci na wartości 1300 zł, do tego dochodzą niepobrane odsetki (3%) czyli 1200 zł, oraz wspomniane utrzymanie 2000 zł. Łączny roczny koszt to 4500 zł. Zakładając sezon on czerwca do września (120 dni), każdy dzień kosztuje 37,5 zł, a miesiąc 1125 zł.  Dodatkowo po sezonie i tak muszą pójść do aquaparku chyba, że wybudują zadaszenie, lepsze ogrzewanie czyli wydadzą 150 tys. i rocznie zapłacą 8 tys. zł (ceny brałem stąd:koszt basenu krytego). Wtedy wartości roczne zmienią się i będzie jeszcze drożej (5000 amortyzacja, niepobrane odsetki 4500 zł, utrzymanie 8000 zł – razem 17.500 zł tj. 1500 zł miesięcznie).

Cena biletu w Aquaparku.

Załóżmy rodzinę 2+2, która lubi wodę. 3 razy w tygodniu chodzi więc popływać (nie znam nikogo takiego, ale to tylko pewna koncepcja). Bilet rodzinny na 75 minut (godzina pływania) kosztuje ich 76 zł za każde wejście, czyli przy takiej częstotliwości (3 razy w tygodniu x 4,5 tygodnia x 76 zł) miesięcznie 1026 zł.

Podsumowanie.

Bilety w Aquaparku są tańsze niż przydomowy basen i to w każdym wariancie (kryty, otwarty), a dodatkowo odchodzi nam mnóstwo pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *