Ile kosztuje utrzymanie domu? Podatek od nieruchomości.

Jednym z podstawowych wydatków w domu, o którym często zapominają właściciele mieszkań jest podatek od nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? Jak się go płaci? 

Podatek od nieruchomości  zależy od:

  • stawek ustalonych w danej gminie,
  • wykorzystywania lub nie domku do działalności gospodarczej,
  • powierzchni domu i działki.

Płaci się go najczęściej w 4 ratach, po otrzymaniu z gminy decyzji wymiarowej. Podane poniżej kwoty obliczono za cały rok.

Jak to wygląda u mnie. Mój dom to typowy PRL-owski klocek. Ma ok. 90 m2 powierzchni mieszkalnej, ale do  podstawy opodatkowania wlicza się także pomieszczenia takie jak piwnica, razem wychodzi to 130 m2 i taką powierzchnię muszę opodatkować. To nie blog o podatkach, ale warto pamiętać, że opodatkowujemy powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Ponieważ moja gmina przyjęła stawkę 0,77 zł/m2 – podatek od budynku wynosi 100 zł.

Jeszcze kwestia gruntu. Ja posiadam 321 m2 działki. Oznacza to, przy stawce 0,48 zł/m2, dodatkowe 154,08 zł podatku. Ponieważ w podatkach dokonuje się zaokrągleń, w tym roku muszę zapłacić  dokładnie 254 zł rocznie, a więc 21,17 zł miesięcznie. Dużo to czy mało?

Popatrzmy na to inaczej. Gdybym poszalał i wybudował dom 200 m2 na działce 1500- metrowej (sporo takich na przedmieściach), to musiałbym uiścić już 154 zł + 720 zł, w sumie 874 zł, czyli prawie 75 zł miesięcznie.

Z kolei gdybym był posiadaczem 2-pokojowego mieszkania o powierzchni 45 m2, z przynależnym gruntem o powierzchni 33 m2 wtedy roczny podatek wynosiłby ok. 35 + 16 zł = 51 zł. Czyli przeprowadzając się z 2 pokoi do mojego domku, zwiększając powierzchnię mieszkalną dwukrotnie, nagle płaci się 5 razy więcej podatku. Gdyby właściciel takiego mieszkania zdecydował się na 4. krotne zwiększenie powierzchni mieszkalnej to zostanie zupełnie zaskoczony – nagle zacznie płacić ponad 17 razy więcej (874 zł wobec 51 zł).

Trochę inaczej wygląda to na wsi, gdzie możemy korzystać z dobrodziejstw podatku rolnego.

Biorąc pod uwagę, że moje wyliczenia są przykładowe, z pewnością dadzą nieco do myślenia osobom planującym porzucenie mieszkania na rzecz domku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *