Czy warto kupić jogurtownicę? Kalkulacja.

W moim domu, z uwagi na dwóch nastolatków i młodszego idzie całkiem sporo jogurtów. Łatwiej przecież sięgnąć do lodówki i wyciągnąć gotowy posiłek, niż przygotować coś samemu. Jednocześnie skład kupowanego w sklepie jogurtu budził moje uzasadnione wątpliwości.

Większość z kupowanych przetworów mlecznych stabilizowana jest szkodliwym keragenem. To raz. Do produkcji używa się mleka zagęszczonego i odłuszczonego. To dwa. A na koniec, zawierają one tylko ok. 10% owoców i to raczej tych gorszej jakości.

Postanowiłem coś z tym zrobić. Myślałem, że obejdzie się bez jogurtownicy. Nic z tego. Jogurt nastawiany w słoiku okazał się bardzo niewygodny, W zimie kładłem słoik na kaloryferze. A w lecie? Co więcej, podgrzewanie jogurt wybierany ze słoika wyglądał mało estetycznie.

Kiedy więc zobaczyłem ładnie wyglądającą jogurtownicę za 70 zł. Doszedłem do wniosku – to jest to.  Kupiłem i zacząłem działać. Urządzenie sprawdza się doskonale. Nastawienie jogurtu trwa 3-5 minut.Pojemniczki są praktyczne, bo zakręcane. Na raz robię 7 słoiczków po ok. 120 ml. Potem dokładam owoce (standardowo ok. 20% masy).

A teraz obiecana kalkulacja. Jogurt w sklepie kosztuje 1,2 zł. W moim domu kupowano ich 10 tygodniowo. Łatwo policzyć – to ok. 50 zł miesięcznie. A jogurt. Do zrobienia 7 słoiczków potrzeba 1 litra mleka. 42 słoiczki to 6 l mleka. Najlepsze jest pasteryzowane mleko w woreczku lub butelce. Jego koszt to 12 zł na miesięczną porcję. Oczywiście dochodzi jeszcze prąd. Jogurtownica pobiera go  ok. 200W na cykl produkcji, czyli przy cenie 0,6 zł/KWh, miesięcznie dokładam ok. 0,7 zł. Razem płacę 13 zł. Czyli jogurtownica zwóci się po 2 miesiącach.

Jak zauważyliście, w moich wyliczeniach nie ma owoców. To proste, mam je własne. Gdyby  jednak ktoś potrzebował je kupić musi liczyć ok. 5 zł na kg. Przy tych ilościach, o jakich mówimy (42 słoiczki tygodniowo) i proporcjach sklepowych (15g owoców na słoiczek) potrzebujemy 0,8 kg owoców (bo odejdą nam pestki, skórki). Czyli zamiast 13 zł, będzie to 18 zł. Dalej do 50 zł miesięcznie bardzo daleko.

Podsumowując. Jogurtownica to doskonały zakup.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *