Jaka jest Twoja wartość netto?

W wielu poradnikach dotyczących finansów osobistych pojawia się zwrot „wartość netto”. Co on oznacza? Dlaczego jest tak ważny? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na oba te pytania.

Wartość netto to obecna wartość Twojego majątku (czyli tego co posiadasz) pomniejszona o wszystkie zobowiązania (tj. długi).  Dlaczego obecna wartość? Ponieważ niektórym przychodzi do głowy przyjęcie albo ceny nabycia (która może być niższa lub wyższa) albo tzw. wartości sentymentalnej (zawyżonej ze względu na stosunek emocjonalny do danego przedmiotu). W firmach obowiązuje pojęcie „wartości godziwej” tzn. takiej za jaką da się daną rzecz sprzedać w rozsądnym czasie. Trzeba starać się dążyć do podobnego stanu.

Teraz pora na przykłady:

Masz mieszkanie na obrzeżach Warszawy. Kupiłeś je w 2008 r. za 500 tys. zł. Teraz najprawdopodobniej nie jest tyle warte (może 400 – 450 tys.). Przyjmujesz wartość obecną.

Dostałeś w spadku samochód zabytkowy. W ogóle nie wiesz ile jest wart, nigdy się tym nie interesowałeś. Idziesz do kiosku kupujesz gazetę z cennikiem aut klasycznych i sprawdzasz cenę. Taką wpisujesz.

Piętnaście lat temu wybudowałeś dom. Przeznaczyłeś na to 200 tys. zł., oraz wcześniej, 50 tys. na zakup działki. Nie wpiszesz 250 tys. (bo to cena nabycia), tylko pójdziesz do agenta nieruchomości dowiedzieć się za ile taki dom można sprzedać.

Masz w domu stary kredens po babci. Wydaje Ci się bardzo ładny. Uważasz, że jest wart 10.000 zł. Tymczasem na allegro znajdziesz 20 podobnych w cenach (zależnych od stanu i fantazji sprzedającego) od 1000 do 2500 zł. Nie korzystasz z wartości sentymentalnej lecz z rzeczywistej.

A jak uwzględniać długi? Masz samochód kupiony na kredyt za 50 tys. (100% kredytu), dzisiaj spłaciłeś 1/3 a auto warte jest 30 tys. Jaka jest wartość netto? Po stronie dodatniej wpisujesz wartość auta – 30 tys., po stronie ujemnej wartość długu – 33 tys.  Podobnie robisz jeśli na kredyt kupiłeś mieszanie.

Pamiętaj, że większość rzeczy  traci na wartości wraz z upływem czasu. Wyjątkiem są nieruchomości, inwestycje oraz przedmioty kolekcjonerskie.

Kolejny wpis poświęcę spisaniu swojej wartości netto, będziesz miał możliwość przeanalizowania przykładów.

Wrócę jeszcze do pytania – dlaczego obliczanie wartości netto jest tak ważne? Ponieważ pokazuje ona Twój aktualny stan majątkowy? Liczona w odstępach np. rocznych, daje Ci znać czy oszczędzasz i inwestujesz, czy wręcz przeciwnie zadłużasz się i konsumujesz.  Ja liczę ją co miesiąc (aktualizując wartość nieruchomości i większych rzeczy w grudniu). Jest to już proces automatyczny, zajmuje mi 20 minut, a zapewniam Cię, że moje finanse są bardziej skomplikowane niż większości osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *