Dlaczego warto kupować tanie spółki?

W ostatnich wpisach wyjaśniłem kiedy spółka może być uznana za tanią oraz pokazałem brak pewności wzrostu ceny takiej spółki. Skoro tak, to po co kupować tanie spółki?

Przyczyna jest bardzo prosta. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że cena takiej akcji pójdzie do góry. Wyższe prawdopodobieństwo to nie pewność. Siedzibę spółki mogą opanować kosmici z Alfa Centauri, jej prezes wręczy łapówki urzędnikom, dyrektor finansowy ucieknie z kasą lub zacznie spekulować firmowymi pieniędzmi na rynku FOREX. Czy wszystko to oznacza brak sensu inwestowania w akcje? Nie. Ponieważ są to zdarzenia o niewielkim prawdopodobieństwie ziszczenia się (tym większym im lepiej znamy spółkę i jej działalność). Na tej samej zasadzie wsiadasz do samochodu chociaż rocznie kilka tysięcy Polaków ginie w wypadkach drogowych.

Po drugie, mówimy o inwestowaniu długookresowym. Nie inwestuje na godzinę, miesiąc, rok, ale na wiele lat (może 5-10-30). Nie interesuje mnie jutrzejszy kurs akcji, ale możliwość wzrostu ceny w ciągu kilku lat. Tobie też to radzę. Tak jak gracz w ruletce czy pokerze opiera swoje stawki o prawdopodobieństwo, tak ja opieram się o prawdopodobieństwo wzrostu. Nie mam żadnej pewności zysku. Prawdopodobieństwo, tylko tyle, i aż tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *