Kamper część II. Ubezpieczenie.

Posiadacz kampera jak i każdego innego pojazdu mechanicznego powinien wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jego wysokość zależy od następujących czynników:

  • sposób rejestracji (osobowy, ciężarowy, specjalny-kempingowy),
  • pojemności silnika,
  • indywidualnych cech właściciela (wiek, liczba przejeżdżanych kilometrów, miejsce zamieszkania, szkodowość).

Nie da się zatem podać jednej stawki OC, niemniej jednak trzeba przygotować od kilkuset (400-500) do kilku tysięcy złotych.

Jeśli decydujemy się na pojazd nowszy warto dokupić ubezpieczenie AC. Pozwoli ono zminimalizować straty w przypadku kradzieży lub szkody niepokrywanej z OC sprawcy. Im nowszy i droższy samochód, tym polisa będzie droższa (nawet 1% od 400 tys. to 4000 zł rocznie).

W wielu przypadkach przydaje się także Assistance, pozwalające na zminimalizowanie kosztów naprawy w zagranicą (holowanie, zmiana koła, drobne naprawy).

Koszty ubezpieczenia obowiązkowego popularnego kampera na bazie Ducato II wyniosą ok. 500 zł, jeśli wybierzemy model najnowszy i wszystkie opcje dodatkowe (AC, assistance) to co roku będziemy musieli płacić nawet 10-krotność tej sumy.  Jednocześnie sama pełna składka równa jest 10-dniowej opłacie za wynajem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *