Czy można płacić mniejsze składki za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Wysokość składek ZUS wynika z obowiązujących przepisów, są jednak sytuacje, w których składki te będą mniejsze. Najbardziej popularne postaram się wymienić, zastrzegając, żeby przed wypróbowaniem każdej z nich zasięgnąć porady w oddziale ZUS, KRUS, u doświadczonego księgowego itp., choćby dlatego, że przepisy te często się zmieniają.

ZUS czy KRUS przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej. 

Osoba dotychczas i przez pewien okres ubezpieczona w KRUS nie musi rejestrować się w ZUS jeśli zaczyna prowadzić działalność gospodarczą.  Szczegóły w linku

http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/ubezpieczenie-spoleczne-dla-rolnikow-prowadzacych-dodatkowo-dzialalnosc-pozarolnicza/

Oszczędność wynosi kilkaset złotych miesięcznie,

Jednoczesna praca i prowadzenie działalności gospodarczej

Jeżeli działalność gospodarczą traktujesz ubocznie, to masz możliwość płacenia niższych składek ZUS. Wystarczy, że pracujesz na minimum 0,5 etatu i zarabiasz przynajmniej pensję minimalną. Nie pracujesz? Spróbuj znaleźć zatrudnienie.

W takiej sytuacji możesz zadeklarować, że  płacisz z DG tylko składkę zdrowotną, czyli niecałe 300 zł zamiast 1121 zł.

Rozpoczęcie DG

Rozpoczynając DG (tzn. nie prowadząc jej w ciągu ostatnich 60 miesięcy) przez 24 miesiące płacisz niższe składki ZUS. O ile niższe? 465 zł zamiast 1121 zł.

 

Spółka  z o.o.

Zamiast działalności gospodarczej zakładasz spółkę z o.o. Jeżeli masz wspólnika, to nie musisz w ogóle podlegać ubezpieczeniu społecznemu (chociaż warto je mieć z innego tytułu).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *