Największy wróg bogactwa

Tytułowy wróg bogactwa to tzw. „zabijacze czasu”. Zaraz wyjaśnię, dlaczego.

Największym sprzymierzeńcem  zamożności jest czas. Pozwala on cieszyć się życiem, rosnąć inwestycjom, zarabiać, odpoczywać, planować następne posunięcia. Wielu ludzi zupełnie tego nie rozumie. Wydaje się, że cierpią oni z powodu zbyt dużej ilości wolnego czasu – dobra tak cennego, w dzisiejszym zapędzonym świecie. Starają się owe cierpienie złagodzić, wykonując bezsensowne czynności, które nie są ani pożyteczne, ani mądre, ani prowadzące ich do celu. Oglądają programy „rozrywkowe” w telewizji, bezrefleksyjnie (tj. szukając nie odpoczynku, wiedzy, informacji lecz tylko pozornego zajęcia) przeglądają strony internetowe, grają na komputerze/tablecie/konsoli/telefonie itp. Stają się przedmiotem tzw. biernego spędzania wolnego czasu. Mają go tak dużo, że mogą dziennie zmarnować w ten sposób 4-5 godzin dziennie, a więc 120-150 godzin miesięcznie (na pracę etatową przeznaczamy 170 godzin, a na sen 240).

Wyobrażasz sobie? Czas ten można spędzić z rodziną tworząc doskonałą więź z żoną/mężem. Można nauczyć się czegoś pożytecznego (języka obcego), zdobyć nowy zawód. Osoby refleksyjne postarają się pobyć „ze sobą”, mieć chwilę wytchnienia, na spokojną kąpiel, spacer. Aktywni przeznaczą chociaż godzinę dziennie na sport, hobby. Zmierzający skrótem do zamożności znajdą dodatkowe płatne zajęcie i zarobią prawie drugą pensję, którą można zaoszczędzić.

W innych wpisach mówię jaką moc mają dwie dodatkowe godziny dziennie, jak bardzo zmienił moje życie nawyk wstawania o 4, zamiast po 6, a tu marnuje się 2 razy tyle czasu. Już teraz wiesz, dlaczego ja jestem zamożny, a oni biedni (i to biedni pod każdym względem). Tym co nas różni jest sposób wykorzystywania czasu, który w istocie jest pieniądzem.

Dodatkowo „zabijacze czasu” nic nie dają. Co zyskałeś oglądając po kolei 3 paradokumenty, program o wybrykach polityków (wiadomości), potem film o kosmitach i popisy gwiazd na lodzie? Co daje Ci taka „aktywność” przed telewizorem dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok za rokiem?  Jaki pozytywny wpływ na Twoje życie ma zdobyty z takim trudem 155 level w grze komputerowej?

Wiesz co straciłeś w zamian? Rodzinę, szansę na bycie lepszym człowiekiem, a wreszcie bogactwo.

Dlatego uczyń wszystko aby już dziś odciąć od tych rozrywek. Zacznij planować swoje życie, tak abyś mógł za rok powiedzieć, że godzin tych nie zmarnowałeś, lecz przeznaczyłeś je pożytecznie.  Życzę Ci tego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *