Analiza spółki. Asseco Business Solutions.

Zaznaczam od razu. Moje analizy nie są podstawą do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych, ani poradą inwestycyjną. Jestem amatorem a nie doradcą. Opisuję swoje własne przemyślenia, a jeśli się z nimi nie zgadzasz, rób swoje. To jest właśnie piękne w inwestowaniu – branie odpowiedzialności za własne decyzje.

Dzisiaj opiszę spółkę, która dała mi sporo zarobić. Dość powiedzieć, że kupowałem ją kilka lat temu za 12.80. Dzisiaj kurs oscyluje wokół 27 zł. Jednocześnie wypłaciła w tym czasie prawie 4 zł dywidendy (30% pierwotnej wartości). Przepuszczę ją przez moje filtry.

Zarząd posiada akcje

Tak. Wprawdzie teraz już znacznie mniej, ale część z nich kontroluje za pośrednictwem spółki-matki

Spółka wypłaca dywidendę

Tak, od wielu lat. Wynosi ona ostatnio prawe 4-5 %.

Znam i rozumiem biznes

Tak. Firma zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją oprogramowania dla przedsiębiorstw.

Stabilny i rosnący zysk

Tak. Zysk rośnie od ładnych kilku lat.

Spółka nie ma wysokiego zadłużenia

Tak. Zobowiązania to ledwo 20% sumy aktywów. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko pożyczki, obligacje itp. (bez rozliczeń międzyokresowych, odpisów) to mniej niż 1/6.

Spółka jest tania

I tu następuje spory problem. C/z wynosi ponad 15. Dlatego obecnie nie kupię tej spółki. Nawet zakładając, że zysk przyrasta o 10-20 % rocznie nie wydaje się być po tej cenie atrakcyjną ofertą. Potwierdza to pozostawanie akcji w trendzie poziomym (czyli mniej więcej stałej ceny) od 2 lat.

Podsumowując. To dobra solidna, spółka. Regularnie wypłaca dywidendę. Jeśli ktoś chce zadowolić się zyskami tylko z niej – polecam. Jeśli pragnie wzrostów, radzę poczekać i kupować jeśli cena spadnie poniżej 22 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *