Jak dobrze kupić nieruchomość. Czy możliwy jest zakup nieruchomości bez księgi wieczystej?

Wprawdzie księgi wieczyste dla nieruchomości wprowadzono na terenie Polski kilkaset lat temu, to nadal część nieruchomości nie posiada ksiąg wieczystych. Czy uniemożliwia to zakup?  Na szczęście, nie. Nie ma zakazu nabycia takiej nieruchomości. Trzeba się tylko liczyć z kilkoma niedogodnościami.

Po pierwsze, wymaga zgromadzenia dodatkowych dokumentów. Notariusz sporządzający akt notarialny zażąda poza wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i rejestru gruntów, także wyrysów z mapy ewidencyjnej oraz wszelkich dokumentów poświadczających własność sprzedającego.

Po drugie, aczkolwiek związane z pierwszym, trzeba przygotować się na dłuższe oczekiwanie. Zgromadzenie wszystkich dokumentów zajmie nam kilka tygodni.

Po trzecie, wyższe będą koszty. Za każdy dokument (np. wyrys z mapy ewidencyjnej) przyjdzie nam zapłacić. Dopłacimy też za założenie księgi wieczystej. Z pewnością koszty będą wyższe o kilkaset złotych, chyba że poniesie je sprzedający.

Po czwarte, nie możemy być pewni stanu prawnego. Nie chroni nas też rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych.

Po piąte, jeśli kupujemy nieruchomość za pożyczone, bank może żądać wyższej marży, albo w ogóle odmówić udzielenia kredytu. Warto sprawdzić to wcześniej.

Jak widać, zakup nieruchomości bez księgi wieczystej jest możliwy, ale zarazem utrudniony.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *