Wakacje w Chorwacji. Wydatki na żywność.

Nie będę Was czarował – żywność   w  Chorwacji jest znacznie droższa niż w Polsce. Trzeba się na to przygotować. Wyjścia są trzy:

  • nie jeść (no nie, żartowałem;) ),
  • nie przejmować się tym,
  • próbować ograniczyć wydatki.

Tak więc zostały dwa rozwiązania. Wiele osób wybiera opcję nr 2, uznając, że żyje się tylko raz, a wakacje są jedne w roku. Rozumiem, ale przy ograniczonym budżecie może się to okazać zabójcze dla portfela, zwłaszcza w przypadku wczasów rodzinnych. Dlaczego? Szczegóły poniżej.

Jak napisałem poprzednio, pojechaliśmy do małego miasta na wybrzeżu. W związku z tym za każdym rogiem kusiły nas małe restauracyjki (konoby). Oto przykładowe ceny, i pamiętajcie, to zwykłe knajpki, a nie eleganckie restauracje:

  • porcja obiadowa dla 1 osoby (mięsna,  tylko drugie danie, bez napoju) – 180 kun (ok. 120 zł). Dla naszej rodziny obiad kosztowałby 600 zł, czyli 3 razy drożej niż w niezłej restauracji w naszym mieście,
  • piwo za 0,5 l  – 50 kun (30 zł),
  • pizza za porcję (kilka kawałków) – 50 kun  (30 zł).

Krótko mówiąc, gdybyśmy zdecydowali się na obiady w knajpkach, przez 7 dni wydalibyśmy ok. 5000 zł.  Nie bardzo chcieliśmy się na to godzić (cały wyjazd kosztował nas mniej).

Zakupy w miejscowych sklepach, z pewnością mogą niejednego zaskoczyć, ale warto być na to przygotowanym. My mieliśmy opcję zakupu w miejscowym dyskoncie (coś w rodzaju naszej Biedronki), który nazywa się KONZUM. Poniżej przykładowe ceny (i tak spore) spisane z paragonów:

  • mleko 1 l (w promocji) – 7 kun (ok. 4 zł),
  • chleb 500g  – 8 kun (prawie 5 zł),
  • brzoskwinie  1 kg – 14 kun (8,5 zł),
  • woda 1,5 l – 5 kun (3 zł),
  • lody (1,7 l) – 18 kun (12 zł),
  • coca-cola (2 l) – 13 kun ( 8 zł),
  • mięso mielone ( 1kg) – 30 kun (18 zł),
  • czewapczyca (lokalne danie  z mięsa, w promocji) – 23 kuny (14 zł),
  • piwo (2 l – coś w rodzaju naszego radlera w promocji) – 20 kun (12 zł).

Jak widzicie wszystko od chleba, przez wodę, mleko, napoje, do mięsa jest 2-3 razy droższe niż w Polsce. Jeżeli Wasza rodzina wydaje tygodniowo na jedzenie ok. 350 zł to przygotujcie się na wydatek powyżej 1000 zł. To będzie i tak znacznie taniej niż w konobach, a zarazem tłumaczy popularność apartamentów z aneksami kuchennymi. Moja żona doszła do wniosku, że główna przyjemność chorwackich wakacji nie płynie z jedzenia, ale z pływania w ciepłym morzu, postanowiła sensownie zaplanować wydatki, i tak:

  • produkty na 5 obiadów wzięła z Polski (spaghetti, naleśniki z dżemem, mielone z ryżem),
  • do dwóch kupiła produkty na miejscu (właśnie tę czewapczycę),
  • zabrała z Polski masło (w lodówce samochodowej), co pozwoliło uniknąć płacenia kilkanaście złotych za kostkę (u nas na jeden dzień),
  • to samo zrobiła z wędliną (miejscowe ceny to 50-100 zł za kilogram marketówki) i serem,
  •  na miejscu kupowaliśmy głównie piwo, napoje, wodę, jogurty (pyszne), biały ser, pieczywo,
  • jednym szaleństwem były owoce (arbuzy, melony, brzoskwinie) i lody (o nich w części o przyjemnościach).

Tym sposobem wydatki na żywność wyglądały następująco:

1 dzień:  80 kun,

2 dzień: 72 kuny,

3 dzień: 45 kun,

4 dzień: 102 kuny,

5 dzień: 86 kun,

6 dzień: 65 kun,

7 dzień: 70 kun,

razem: 520 kun (ok. 300 zł).

Do tego zakupy w Polsce  były nieco większe niż w standardowym tygodniu (tj. wynosiły ok. 400 zł).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *