Mój prywatny fundusz emerytalny. Co zrobić jeśli zyski spółki nagle się obniżą?

Załóżmy, że jesteśmy już w posiadaniu akcji spółki X. Przez wiele lat wykazywała ona niezłe zyski. Nie jest też specjalnie droga. Nagle publikuje raport finansowy, z którego wynika, że zyski spadły o połowę. Co robić?

Odpowiedź na takie pytanie nie może być jednoznaczna. Koniecznie trzeba dociec, co było przyczyną spadku zysków. Dopiero rzetelna wiedza o tej przyczynie pozwoli na jednoznaczną radę. A oto katalog przykładów:

  1. zmiana zarządu (obserwujemy, wyznaczamy zlecenie stop straty na poziomie nie niższym niż 20% od ceny  w dacie publikacji raportu),
  2. zmiana cen surowców lub kursów walut (prognozujemy czy ma charakter stały, jeśli nie, postępujemy jak powyżej, jeśli tak, sprzedajemy już, a potem odkupimy po niższej cenie),
  3. nieuczciwość władz spółki (sprzedajemy jak najszybciej, nikt nie chce robić interesów z oszustami),
  4. załamanie popytu na produkty, usługi (sprzedajemy jak najszybciej),
  5. wojna w obszarze działalności spółki (prognozujemy wpływ na przyszłe zyski spółki ew. sprzedajemy),
  6. nagła zmiana profilu działalności (sprzedajemy jak najszybciej),
  7. sztuczki księgowe (np. odpisy na przyszłe możliwe straty – nie można jednoznacznie odpowiedzieć, bez wiedzy o charakterze tych sztuczek).

Jedno jest pewne, po takim komunikacie, kurs akcji z pewnością spadnie. Jeśli sądzimy, że to sytuacja przejściowa, za pewien czas możemy odkupić akcje już znacznie taniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *