Czy opłaca się kończyć studia? Raport NBP.

Jak Wam się wydaje, czy wykształcenie przekłada się na zgromadzony majątek. Szczerze mówiąc, uważałem że nie. Znam wielu biednych jak mysz kościelna nauczycieli, naukowców, bibliotekarzy, urzędników itp. Z drugiej strony pamiętacie dra Jana Kulczyka? A co mówi na ten temat raport NBP?

Mówi, że moja intuicja zawodzi. Wartość majątku netto jest silnie skorelowana z wykształceniem. Osoby legitymujące się dyplomem dysponują średnim majątkiem netto 563,3 tys. zł (mediana 341,4 tys. zł). Ci, którzy skończyli edukację na maturze są biedniejsi odpowiednio 395,1 tys. zł (średnia) i 262 tys. zł (mediana). Na szarym końcu są osoby po szkole podstawowej. W ich przypadku średnia to 248,7 tys. zł, a mediana 150,2 tys. zł. Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, osoby po studiach przeważnie z wiekiem zarabiają coraz więcej. Dotyczy to zarówno budżetówki (awanse, dodatki stażowe), jak i właścicieli niewielkich biznesów (wolne zawody). Im niższe wykształcenie i prostsze prace, tym bardziej z wiekiem  spada  wynagrodzenie. A więcej mamy ludzi dojrzałych niż młodych (25% badanych miało wykształcenie wyższe, 61% średnie, a 14 % podstawowe).

Po drugie, w PRL-U wyższe wykształcenie to większe szanse na spółdzielcze lub zakładowe mieszkania, które łatwo było później wykupić za grosze. Dzisiaj to procentuje.

Po trzecie,  w rodzinach wykształconych obowiązywał pewien etos – pomocy dzieciom na start. Młodzi nie musieli dobijać się wszystko sami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *